Přesazování rostlin na podzim

Většina rostlinek (ty, které kvetou v létě) by se měla přesazovat na jaře, někdy nám však na přesazení na jaře nezbyde čas a rostlinky nám na podzim dají signál, že když už jsme je nestihli přesadit před vegetačním obdobím, máme to udělat teď. Pak je ale potřeba dodržet některá pravidla, abychom rostlinku nezmátli a přesazení nebylo na škodu.

Pokud budete na podzim přesazovat rostliny, které mají vegetační období v létě, dodržujte tato 2 pravidla:

 • nepoužívejte žádná hnojiva, která podporují růst a kvetení rostliny,
 • nepřežeňte to se zálivkou.

Jak poznat, že si rostlinka zaslouží čerstvou půdu, případně větší květináč?
Signály, kterými nás rostlinka prosí o přesazení:

 • zastavení růstu rostliny,
 • povadlá rostlina,
 • celý květináč je vyplněn kořeny,
 • kořeny vylézají  z otvoru na spodu květináče.

Nejčastěji však na podzim přesazujeme rostliny, které mají vegetační období (rostou a kvetou) v zimě. Na podzim totiž končí jejich období růstového klidu a stihnou se připravit na kvetení.

Jak na přesazení rostliny krok za krokem

 1. Nachystejte si zeminu a květináč maximálně o 5 cm větší (širší a hlubší), než je stávající. Na dno květináče nasypte vrstvu písku (kvůli propustnosti vody) a květináč naplňte do 1/3 zeminou. Pokud nemáte samozavlažovací květináč, položte na zeminu přichystaný samozavlažovací polštářek Hydrobox a zasypte ho tenkou vrstvou zeminy.
 2. Opatrně vytáhněte rostlinku z květináče. Květináč obraťte na bok a rostlinku z něj opatrně vytáhněte. Pokud se nechce pustit, poklepejte na dno květináče nebo květináčem jemně klepněte o zem.
 3. Zbavte se původní zeminy. Oklepejte starou zeminu důkladně, ale opatrně, abyste nepoškodili kořenový systém rostliny.
 4. Zkontrolujte a upravte kořeny. Kořenový bal opatrně rozvolněte pomocí prstů. U větších rostlin můžete použít přesazovací nebo klasickou vidličku. Zkontrolujte konce kořenů, neměly by být suché, prohnilé ani poškozené. Pokud jsou, odstraňte je nůžkami.
 5. Vložte rostlinu do připraveného nového květináče. Dbejte na to, aby rostlina stála rovně a abyste rostlinu nezasadili příliš hluboko, mohla by uhynout. Urovnejte kořeny a dosypte substrátem.
 6. Zeminu zlehka upěchujte a zalijte. Pozor! Pokud přesazujete rostlinu, která měla vegetační období v létě, se zálivkou to nepřežeňte. Nakonec odstraňte uhynulé a suché listy.

Akvarijní rostliny vyžadují speciální substrát. Více o přesazování akvarijních rostlin se dozvíte tady >>