Otužování posiluje imunitní systém a zlepšuje náladu

Otužování patří ke starým a účinným způsobům posílení imunitního systému. Slouží jako prevence proti nachlazení, chřipce, angíně, a navíc pozitivně ovlivňuje psychiku člověka. Vyrovnává stavy podrážděnosti a nervového vypětí. Začněte pozvolna a navyšujte své limity.

I otužování má svá pravidla a chce svůj čas. Pokud jste se pro otužování právě rozhodli, rozhodně není správná cesta rovnou vlézt do nádoby plné ledové vody. Začněte postupně. První týdny se otužujte ve sprše. Postupně prodlužujte časový interval otužování od 0,5 minuty do 2 minut. Jakmile se budete cítit i po 2 minutách v ledové vodě pohodlně, teprve přichází ten správný čas na další krok.

Při výběru nádoby na otužování dbejte na to, aby byla dostatečně velká a vy se do ní pohodlně vešli, aby byla houževnatá a vyrobená z pružného materiálu. Objem nádoby by měl být minimálně 500 litrů. V 750 l sudu se potopíte i s hlavou a v sudu o objemu 1 000 l poslouží pro pohodlné otužování i 2 osobám zároveň. Pokud je venku teplota pod bodem mrazu, vsypte do nádoby s vodou sůl, aby voda nezamrzala a sud nepopraskal.